👈 فروشگاه فایل 👉

عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس نابینایان

ارتباط با ما

برچسب ها: عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس نابینایان,عوامل موثر بر سلامت روانی ,عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس ,نابینایان, سلامت روانی و عزت نفس نابینایان, عزت نفس نابینایان

... دانلود ...

عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس نابینایان

به نام خدا

عنوان فایل : عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس نابینایان

تعداد صفحات فایل: 12

قسمتی از متن فایل:

عوامل موثر بر سلامت روانی و عزت نفس نابینایان

چکیده

یکی از عوامل موثر برسلامت روانی افراد، معلولیت های جسمی آنهاست و از جمله این معلولیتها، نابینایی افراد است که بر کاهش روحیه و انگیزه و اعتماد به نفس افراد تاثیر دارد که در این مقاله از این منظر به مسئله نابینایی افراد و به خصوص کودکان توجه شده است و تاثیر اختلال بینایی در فرآیند های تحول روانی افراد از دیدگاه پیاژه مورد بررسی قرار گرفته است. برای این منظور اطلاعات ضروری با تکیه بر پژوهش و مطالعات اسنادی وکتابخانه ای گرد آوری شده است و توضیح و تفسیر آن، محتوای مقاله را شکل می دهد و برای افزایش اعتماد به نفس کودکان نابینا بازیهای گروهی، بازیهای رایانه ای، آموزش مهارتهای اجتماعی، آموزش مهارتهای زندگی، آموزش جرئت ورزی و انجام فعالیت های ورزشی براساس پژوهش های قبلی ارائه گردیده است و راهکارهایی جهت پرورش خلاقیت کودکان نابینا پیشنهاد شده است.

واژگان کلیدی:

کودکان نابینا، سلامت روانی، اعتماد به نفس، انگیزه، اختلال بینایی

1-مقدمه

نابینایی در اثر بعضی بیماریها در انسان پدیدار می‌شود. نابینایان به عنوان قشر غیرقابل اغماضی از جامعه در سطوح مختلف سنی مطرحند.از دست دادن بینایی یکی از جدی ترین بد‌بیاری هایی است که در زندگی یک فرد روی میدهد. از دست دادن بینایی سبب رنج فراوان برای فرد مبتلا و خانواده او میشود و علاوه بر از دست دادن اعتماد به نفس و توانایی‌کاری پیامدهای جدی اجتماعی و اقتصادی را نیز برای کشورها بخصوص کشورهای در حال توسعه بدنبال دارد و معلولیت بینایی در بسیاری از اجتماعات موجب کاهش اعتماد به نفس میشود. این پیامدهای فیزیکی و بخصوص فیزیولوژیکی نابینایی و معلولیت بینایی با معیار پول قابل سنجش نیست. این پیامدها از کیفیت زندگی فرد مبتلا و خانواده او می کاهند. افراد نابینا در مقایسه با افراد سالم از تحصیلات کمتری برخوردارند، فقیرترند و حتی در بعضی از ملیت‌ها (مثل آفریقا) گزارش شده است که افراد نابینا عمر کوتاهتری دارند.

کودک نابینا برای نخستین بار در فضای خانواده نفس می کشد. افراد خانواده نخستین کسانی هستند که کودک نابینا حضور آنها را درک می کند. بنابر این پدر و مادر کودک نابینا نخستین آموزگاران و سازندگان بنای شخصیتی اویند…پدر و مادری که بطور غیرمنتظره کودک نابینایی را در آغوش می گیرند با احساسی آمیخته با ناباوری و عدم قبول این واقعیت ناخواسته، اضطراب اندیشه"چه کنم "امروز و نگرانی و وحشت «چه خواهد شد» فردا، روبرو می شوند. این احساس مخرب در روحیه و احساسات این طفل کوچک و معصوم اثر می گذارد. احساس ناامنی را در ضمیر او تقویت می کند. اتکای به نفس را از او می گیرد و به خودباوری و استقلال وی زیان می رساند. به همین جهت آموزش و راهنمایی پدر ومادر کودک نابینا در درجه اول ضروری تر از خود اوست. والدین کودک نابینا، نابینایی او را فاجعه یی بزرگ می پندارند و نمی دانند که درک آنها از فرزندشان به کلی با درک وی از خودش متفاوت است. کودک نابینا ابتدا اصلاً نمی دانسته که از چه چیزی محروم شده و یا چه چیزی را از دست داده است و دیگران با او متفاوتند. این ناآگاهی از خود، تا مدتها ادامه دارد. کم کم به محدودیت های خود می اندیشد و احساس عدم امنیت نسبت به محیط پیرامونش در وی به وجود می آید. در این زمان باید کودک را دریافت. باید او را با محیط آشنا کرد تا احساس امنیت کند. اگر کودک رها شده و در خود فرو رود، بتدریج از فرآیند رشد عقب مانده و از بستر طبیعی اجتماع منزوی می شود. کودکی که دچار آسیب بینایی است ممکن است دوره های حساس رشد را به خوبی طی نکند و با مشکلات اجتماعی و عاطفی بسیاری مواجه شود. علاوه بر این اختلال نابینایی در فرآیند های روانی افراد نیز تاثیر دارد. افروز(1379) بیان می کند که نقص بينايي، به مثابه مانعي در تعاملات اجتماعي، باعث مي شود كه نابينايان نسبت به هم سن و سالان خود، ارتباط اجتماعي كمتري داشته باشند و چون ادراك از خود و برداشت فرد از خود، داراي بار اجتماعي است، روي بُعد عاطفي ارزشيابي يا همان عزت نفس آنان، تأثير مي گذارد.

کیفیت فایل : عالی

فرمت: doc

نوع محصول : دانلودی

قیمت همراه با تخفیف 30 درصدی : 7000 تومان

متن های بالا فقط قسمت کوچکی از فایل اصلی بود. برای دسترسی به فایل کامل لطفا از لینک زیر اقدام به خرید کنید.

درصورت وجود هرگونه سوال یا مشکل با شماره 09332331787 تماس حاصل کنید.

آدرس ایمیل مدیر سایت:

Mohammad.200508@gmail.com

در صورت ارسال ایمیل در کمتر از 5 ساعت سوال شما پاسخ داده خواهد شد.

با تشکر از شما بخاطر بازدید از سایت پکیج گرام.

پاورپوینت در مورد استاندارد حسابداري‌ بخش عمومی دانلود پاورپوینت آشنایی با عضلات بدن انسان پاورپوینت هوش مصنوعی در تسلیحات نظامی پاورپوینت روان شناسی رفتار گرا پاورپوینت چرخه تولید